Почина поранешниот ирски премиер Џон Брутон

Почина-поранешниот-ирски-премиер-Џон-Брутон.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот ирски премиер Џон Брутон, кој помогна во поставувањето на темелите за мировниот договор со Северна Ирска од 1998 година, а подоцна беше амбасадор на Европа во Вашингтон, почина денеска по долго боледување, соопшти неговото семејство.

76-годишниот Брутон беше премиер од 1994 до 1997 година кога беше претседател на централно-десничарската партија Фајн Гаел и имаше важна улога во преговорите со Велика Британија и политичките групи во Северна Ирска.

Со тоа тој придонесе за склучување на мировниот договор кој беше потпишан од неговиот наследник Берти Ахерн. Брутон ја намали корпоративната даночна стапка на Ирска на една од најниските во Европа, овозможувајќи економска револуција во земјата кон крајот на 1990-тите. Брутон „почина мирно во приватната болница Матер во Даблин, опкружен со своето семејство со љубов, рано утринава по долго боледување“, соопшти неговото семејство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK