–>

Пентагон: Вагнер во основа е готов

vagner_#45435435
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер рече дека смртта на основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, во суштина е крај на паравоената група.

Новинарите го потсетија Рајдер на тврдењата изнесени минатата година дека Северна Кореја му продавала оружје на Вагнер и прашаа дали тој верува дека договорот за оружје меѓу Северна Кореја и Вагнер е завршен.

Рајдер, потсетувајќи се на смртта на Пригожин, рече: „Ова е за тоа што групата Вагнер во суштина е завршена. Затоа можам да кажам дека нема преговори“.

Истакнувајќи дека Вагнер извесно време беше највлијателниот фактор на теренот во руско-украинската војна, Рајдер додаде: „Русија се обидува да купи муниција и оружје од тиранските режими како Иран и Северна Кореја“.

Кремљ ја истражува авионската несреќа
Рајдер го повтори својот повик до Северна Кореја да не и дава оружје на Русија, јавува Анадолија.

Групата Вагнер се бореше за Русија во војната во Украина, но нејзиниот основач Пригожин беше истовремено критичен кон воените претставници во Москва и водеше краток бунт на крајот на јуни.

Кремљ ја отфрли „апсолутната лага“ дека Пригожин е убиен по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, но објави дека истрагата за падот на авионот ја истражува и можноста авионот да биде намерно урнат.

Пригожин беше погребан во вторникот во неговиот роден град Санкт Петербург, откако авионот во кој се наоѓаше се урна кон крајот на август на пат од Москва.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK