Папата ги осуди војните во Украина и Газа: Мирот мора да се постигне преку преговори

papa1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПапата Франциско денеска упати нов повик за „секакви напори“ за постигнување мир преку преговори, осудувајќи ги крвавите судири во Украина и Газа и уште еднаш ограничувајќи го неговото јавно говорење на неговата неделна аудиенција на плоштадот Свети Петар поради здравствени проблеми.

„Никогаш не смееме да заборавиме дека војната е секогаш пораз, не можеме да продолжиме во војна, треба да вложиме максимални напори за да посредуваме, да преговараме за крај на војната, се молиме за тоа“, рече папата во кратката изјава на крајот, пред присутните, споменувајќи ја „маченичката“ Украина и израелско-палестинскиот конфликт.

Осумдесет и седумгодишниот папа, кој тешко се движи и боледуваше од настинки и напади на бронхитис во последните недели, повторно прескокна да ги прочита повеќето свои однапред подготвени текстови за публиката.

Тој го остави тоа на помошник, велејќи им на верниците дека сè уште е принуден да го ограничи јавното говорење.

На почетокот на овој месец, Франциско предизвика контроверзии со тоа што во интервју за швајцарската радио и телевизија РСИ сугерираше дека Украина треба „да ја покаже храброста на белото знаме“ и да ги отвори преговорите со Русија. Неговиот заменик, кардиналот Пјетро Паролин, подоцна појасни дека Русија прво треба да престане со својата агресија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK