ОН ја прекинуваат ноќната испорака на храна во Газа поради страв за сопствената безбедност

gaza454.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОбединетите нации ги прекинаа ноќните движења во Газа на најмалку 48 часа за да ја проценат безбедносната ситуација по убиството на персоналот кој работеше во хуманитарната организација за храна Светската централна кујна, изјави портпаролот на ОН Стефан Дужарик.

Тој рече дека паузата започнува денес. Светската програма за храна продолжува да работи во текот на денот, вклучувајќи ги и секојдневните напори за испраќање конвои во северниот дел на Газа каде што луѓето умираат, рече Дужарик.

„Како што се приближува гладта, ни треба хуманитарен персонал и материјали за да можеме слободно и безбедно да се движиме низ Појасот Газа“, изјави тој за новинарите, пренесе Ројтерс.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел по грешка убил седум лица кои работеле за Светската централна кујна во понеделникот во воздушен напад во Газа, што предизвика осуда и повици од Соединетите Држави и другите сојузници да објаснат како се случило тоа.

ОН долго време се жалат на пречките за добивање помош и нејзина дистрибуција низ Газа.

ОН постојано повикуваа на итен шестмесечен хуманитарен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK