Огромен одрон во кинески град, десетици исчезнати, илјадници луѓе евакуирани

Огромен-одрон-во-кинески-град-десетици-исчезнати-илјадници-луѓе-евакуирани.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради лизгање на земјиштето во град во североисточната кинеска провинција Јунан, најмалку 47 лица се прогласени за исчезнати, а во моментов се во тек спасувачките операции, објавија утринава кинеските државни медиуми.

Свлечиштето се случило рано утрото во градот Жаотонг, а претставници на локалната власт испратиле тим за одговор при итни случаи, објави „Пиплс Дејли“. Повеќе од 500 луѓе беа евакуирани. Не е јасно што го предизвикало одронот.

Јунан, во југозападна Кина, е една од неколкуте провинции во јужниот регион на земјата која моментално се соочува со студен бран со температури близу или под нулата, според Националниот метеоролошки центар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK