(Видео) Двајца загинати во свлечиште во Кина, продолжува потрагата по десетици исчезнати лица

Видео-Двајца-загинати-во-свлечиште-во-Кина-продолжува-потрагата-по.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо свлечиштето на земјиштето во кинеската провинција Јунан рано утринава загинаа две лица, а десетици се водат како исчезнати, додека спасувачките операции се во тек при снежно време под нулата.

Најмалку 47 лица од 18 домаќинства се водат како исчезнати, објави државната кинеска централна телевизија. Две исчезнати лица се пронајдени мртви.

Одронот погоди две села во југозападниот град Жаотонг, покривајќи куќи во подножјето на ридот, објави ЦЦТВ.

„Планината штотуку се урна, десетици беа затрупани“, изјави очевидец за државната телевизија во соседната провинција Гуижоу. Тој рече дека четворица негови роднини се затрупани под урнатините.

„Сите спиеја во своите домови“, рече тој.

Пожарникарите се качуваат низ урнатините за да бараат преживеани во слаб снег, објави ЦЦТВ. Не е јасно што го предизвикало одронот.

Кина испрати речиси 1.000 спасувачи и 200 спасувачки возила, се вели во извештајот. Кинескиот потпретседател Џанг Гуокинг отиде со работна група на местото на одронот за да ја води спасувачката работа.

Повеќе од 500 луѓе се евакуирани од своите домови.

Јунан е една од неколкуте провинции во јужниот регион на земјата која моментално се соочува со екстремно ниски температури, според Националниот метеоролошки центар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK