Официјални лица ширум светот шокирани од атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо

б-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропските претставници го осудија денешниот атентат на словачкиот премиер Роберт Фицо и го изразија својот шок од нападот, во кој Фицо беше тешко повреден.

Претседателката на Словачка Зузана Чапутова најостро го осуди денешниот брутален и непромислен напад врз словачкиот премиер.

„Шокирана сум. Му посакувам на Роберт Фицо многу сила во овој критичен момент да се опорави од нападот“, рече таа на платформата X.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK