„Очајни сме, срцата ни се скршени“ – познат идентитетот на еден од шестмината исчезнати во страшната несреќа во Балтимор

3848178_mopst_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Познат е идентитетот на еден од шестмината членови на градежната екипа кои паднаа во студените води по страшната несреќа во Балтимор.

Мигел Луна (49) работел во смена на мостот кога бродот изгубил контрола и предизвикал уривање на мостот Френсис Скот Ки. Луна. Тој е татко на шест деца.

„Ни велат само дека треба да чекаме, дека засега не можат да ни дадат информации. Се чувствуваме очајни, очајни затоа што нашите срца се скршени, затоа што не знаеме дали има уште спасени. Само чекаме да слушнеме какви било вести“, изјави неговата сопруга Марија дел Кармен Кастелон за Telemundo 44.

Конзулатот на Гватемала во Мериленд соопшти дека двајцата исчезнати се државјани на Централна Америка. Таа не ги именуваше, но рече дека конзуларните службеници биле во контакт со властите и им помагале на семејствата.

Официјални лица на Хондурас, исто така, именуваа државјанин на Централна Америка како еден од исчезнатите работници. Мексиканските власти соопштија дека некои нивни граѓани се водат за исчезнати, но не кажаа колкумина.

\

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK