Обвинителството бара притвор за атентаторот на Фицо, одлука судот ќе донесе утре

f-6.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУтре судијата на Специјализираниот кривичен суд во Словачка ќе донесе одлука за притвор на осомничениот за атентатот на премиерот Роберт Фицо- Јураја Цинтула.

Надлежниот обвинител до судот веќе достави предлог за изведен притвор за 71-годишниот левичар, кој во средата по владината седница неколкупати пукаше во премиерот и тешко го рани. Обвинителот бара притвор за обвинетиот поради евентуално бегство и поради ризик од повторување на делото, изјави портпаролката на судот Катарина Куѓакова.

Цинтула беше уапсен веднаш по нападот и се соочува со обвиненија за обид за убиство од прв степен од одмазда, а се соочува со 25 години затвор, па дури и доживотен затвор. Според министерот за внатрешни работи, Матус Шутај Ешток и министерот за одбрана Роберт Калињак, нападот бил политички мотивиран, пренесува Актуалити.

Состојбата на премиерот Роберт Фицо и понатаму е сериозна и тој е на одделението за интензивна нега.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK