Ердоган помилува седуммина поранешни високи воени офицери за соборување на владата во 1997 година

Ердоган-ја-предупредува-Ерменија-Прифатете-ја-раката-на-мирот-не.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска помилува седуммина поранешни високи воени офицери кои беа осудени на доживотен затвор за соборување на владата во 1997 година.

Поранешните генерали, кои се во доцните 70-ти и 80-ти години, беа помилувани поради здравствени проблеми и старост, според одлуката објавена во Службениот весник на земјата во текот на ноќта, пренесе АП.

Судот ги осуди генералите на доживотен затвор во 2018 година за нивната улога во кампањата предводена од просекуларната армија на Турција, која принуди на оставка на тогашниот премиер Нејметин Ербакан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK