–>

Објавени досега невидени снимки од масакрот во Израел: 43 минути чист терор

Објавени-досега-невидени-снимки-од-масакрот-во-Израел-43-минути.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВојската на Израел вчера одржа медиумска проекција на необработени снимки пронајдени на камерите на телото на милитантите на Хамас, со цел да го потсети светот на бруталноста на нападот врз Израел пред две недели.

Снимката од камера на телото, монтирана заедно со снимката од видео надзор, камери на возила и мобилни телефони на вооружени лица и жртви на Хамас, со ситни детали го покажа вистинскиот хорор што се случи на музички фестивал и семејните населби во јужен Израел, пишува Би-би-си.

Израелската војска, исто така, објави документи за кои рече дека се пронајдени кај убиени членови на Хамас, со детали за оперативното планирање и инструкциите за напад на населби и земање заложници.

43-минутното видео прикажано во воената база во близина на Тел Авив во понеделникот е дестилирана од стотици часовни снимки собрани по нападот, соопшти израелската војска. Содржи снимки од вооружени лица на Хамас како пукаат цивили на патот со очигледна радост, а подоцна ги следат патеките на кибуцимите и убиваат родители и деца во нивните домови.

Една трауматична секвенца, снимена на домашните камери од кибуц, покажува како татко ги турка своите две момчиња во засолниште, неколку секунди пред вооружените лица на Хамас да фрлат граната, убивајќи го таткото и ранувајќи ги момчињата. Откако двете момчиња, крвави и во шок, тетеравејќи се вратиле назад во нивниот дом, напаѓачот на Хамас мирно влегол и го пребарал фрижидерот пред нив, застанувајќи на пијачка пред повторно да излезе.

Едно од момчињата му извика на својот брат: „Тато е мртов, ова не е шега“, и се праша: „Зошто сум жив?“ Неговиот брат очигледно бил ослепен од граната. Воениот портпарол присутен на проекцијата не можеше да каже дали преживеале. Филмот, исто така, вклучува аудио од еден од вооружените лица на Хамас кој ги повикува своите родители дома во Газа од телефонот на жртвата за да се пофали дека „убил најмалку 10 Евреи со голи раце“.

„Ве молам, отворете го Ватсап и видете колкумина се мртви“, постојано ги молел родителите, очигледно мислејќи на сликите или видеата од нападите што ги испратил дома.

„Твојот син уби многу Евреи. Мамо, твојот син е херој“, рекол членот на Хамас.

Друга секвенца покажува како вооружен напаѓач на Хамас пука во очигледно мртви тела на цивили во кибуц на славенички начин и се обидува да обезглави некого што изгледа дека е сè уште жив со градинарска мотика. Снимките, некои земени од мобилните телефони на жртвите, исто така го покажа стравот од оние што се кријат во безбедни соби и засолништа додека се приближуваа звуците од пукотници и експлозии.

Одлуката да се прикажат необработените снимки на печатот ја одразува очигледната фрустрација кај високите израелски воени офицери дека медиумското покривање на бруталниот напад на Хамас на 7 октомври го отстапи местото на покривањето на израелските воздушни напади врз Газа и хуманитарната криза создадена со наредбата на Израел да ги премести жителите на Газа на југ.

Зборувајќи за насобраните меѓународни медиуми по проекцијата, генерал-мајор Мајкл Еделштајн, поранешен командант на дивизијата Газа на ИДФ, рече дека е шокиран од известувањето:

„Гледаме дека некои од каналите се обидуваат да го споредат она што го прави Израел со она што овие го прават гнасните терористи. Не можам да разберам некој да го споредува тоа. После тоа што го споделивме со вас, треба да го знаете тоа“.

Повеќе од 1.400 Израелци се убиени од нападот на Хамас на 7 октомври, според израелските власти – огромно мнозинство во првиот напад. Се верува дека повеќе од 220 биле земени како заложници во Газа. Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, соопшти дека повеќе од 5.000 Палестинци се убиени од почетокот на израелските воздушни напади, а според палестинското Министерство за здравство на окупираниот Западен Брег, од 7 октомври таму се убиени 91 Палестинец.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK