Нетанјаху: Израел напредува кон елиминирање на терористичката Хамас

677z381_netanjahu-iran.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел „постигнува напредок кон елиминација на терористичката Хамас“.

Нетанјаху, обраќајќи им се на учесниците на Колеџот за национална одбрана, рече дека има продолжување за победување на остатоците од Хамас, пренесоа израелските медиуми.

Тој додаде дека интензивната фаза од битката во Рафа е при крај и ја нагласи важноста од постигнување на сите цели во војната: враќање на заложниците, спречување на Хамас да владее со Газа, без да има воена контрола, како и спречување повторно да бидат закана за Израел.

Нетанјаху вели дека е посветен на враќањето на жителите на јужните и северните погранични населби кои не беа во можност да живеат безбедно во своите домови откако Хамас го нападна јужен Израел на 7 октомври минатата година, кога започна војната во Газа и прекуграничните судири со либанскиот Хезболах.

На предавањето на израелскиот премиер присуствуваа странски студенти од Германија, Јапонија, Италија, Чешка и Кореја, пренесоа израелските медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK