Лидерот на АФД во Тирингија казнет поради употреба на нацистички слоган

Germanija-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛидерот на екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АФД) во Тирингија, Бјорн Хоке, е казнет со 16.900 евра поради употреба на нацистички слоган на партискиот митинг во декември, пишува „Политико“.

Судот во Хејл пресуди дека политичарот мора да плати парична казна бидејќи ги употребил првите два збора од слоганот „Сите за Германија“ на митингот на АФД во декември, а потоа ја охрабрил толпата да ја доврши реченицата.

Употребата на оваа фраза во политичките говори е забранета во Германија, бидејќи ја користеле јуришните одреди на Адолф Хитлер кога нацистите дошле на власт во триесеттите години на минатиот век, потсетува „Политико“.

Се очекува Хоке да поднесе жалба на пресудата, бидејќи тврди дека не очекувал публиката да го заврши договорот и тврди дека е цел на политички прогон.

Во мај, Хоке беше казнет со 13.000 евра, бидејќи неговиот последен говор во кампањата во 2021 година заврши со истиот слоган, па дури тогаш неговите адвокати поднесоа жалба на пресудата.

Порталот наведува дека АФД е најпопуларна партија во Тирингија со речиси 29 отсто поддршка, па се очекува да победи на локалните избори во септември, а Хоке се стреми кон премиерската функција во таа покраина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK