–>

Напад врз еврејско училиште во Канада – трет инцидент за помалку од една недела

Напад-врз-еврејско-училиште-во-Канада-–-трет-инцидент-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Повторно е пукано кон еврејско училиште во Монтреал, што е третпат за помалку од една недела, во услови на зголемени тензии поради конфликтот меѓу Израел и Газа, соопшти полицијата, јавуваат локалните медиуми.

Нема повредени, но оштетена е фасадата на „Јешива Гедолах“ во Монтреал. Траги од куршуми и чаури биле пронајдени откако жителите слушнале пукотници рано во неделата, објави CBS News во Канада.

Но, две дополнителни училишта во Монтреал објавија дека пронашле дупки од куршуми на нивните влезни врати во четвртокот наутро, објавија локалните медиуми. Не е јасно дали инцидентите во еврејските училишта во западниот крај на градот се поврзани.

Мајер Феиг, член на Советот на Хасидските Евреи од Квебек, вели дека престрелките во училиштата имаат за цел да го заплашат еврејското население во градот, објави претходно новинската агенција.

Во Торонто, полицијата извести дека злосторствата од омраза против Евреите и муслиманите се зголемиле повеќе од двојно во текот на целата 2022 година за само три недели од првичниот напад на Хамас на 7 октомври.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK