Напад на израелско беспилотно летало на Западниот Брег: Милитантите фрлаа експлозиви врз војниците, има мртви

Напад-на-израелско-беспилотно-летало-на-Западниот-Брег-Милитантите-фрлаа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБеспилотно летало на израелската армија изврши воздушен напад врз група палестински милитанти за време на нападот на градот Џенин на окупираниот Западен Брег, при што загинаа неколку лица, објавија палестинските и израелските медиуми.

Биле активирани неколку експлозивни направи, пишува The Times of Israel.

Израелски безбедносен извор за веб-страницата „Вала“ изјави дека милитантната ќелија која фрлала експлозиви врз војниците била нападната од воздух.

И Вала и палестинската новинска агенција Вафа објавија дека се убиени неколку вооружени лица.

На видеото од местото на настанот се гледа како амбулантни возила носат неколку тела и повредени луѓе, а нема официјална информација од палестинските медицински претставници или од израелската војска.

Палестинските медиуми одделно јавија дека во израелски воздушен напад врз градот Рафа на југот на Газа загинале 12 лица, а досега израелската армија не го објавила овој напад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK