–>

Министертерството на Хамас: Пекинати сите операции во болницата во Газа

Министертерството-на-Хамас-Пекинати-сите-операции-во-болницата-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на Министерството за здравство на Газа рече дека операциите во болничкиот комплекс Ал Шифа, најголемиот во палестинската енклава се прекинати денес, откако комплексот остана без гориво.

Тој претходно кажа дека новороденче починало во инкубатор, а таму има 45 бебиња.

Тамошните жители изјавија дека израелската армија цела ноќ се борела со вооружените лица на Хамас во и околу градот Газа, каде што се наоѓа болницата. Израелската војска не одговори веднаш на барањето за коментар.

Војската претходно обвини дека милитантите на Хамас, кои го нападнаа јужниот дел на Израел минатиот месец, поставиле командни центри под болницата Шифа и други болници во Газа и ги направиле воени цели. Хамас негира дека користи цивили како жив штит, а здравствените власти предупредуваат дека зголемените израелски напади врз или во близина на болниците ги ставаат во опасност пациентите, медицинскиот персонал и илјадниците евакуирани засолништа во и околу комплексот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK