Министерството за одбрана на Русија: поради мито, уапсен истакнат руски генерал

677z381_1-Russian-police.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија, Јуриј Кузњецов, е уапсен под сомнение дека примил големо мито, изјави официјалниот претставник на Истражниот комитет на Русија, Светлана Петренко.

„Главната истражна управа на Истражниот комитет на Русија покрена кривична постапка против шефот на кадровската управа на Министерството за одбрана на Русија, Јуриј Кузњецов. Тој е осомничен за примање голем поткуп“, рече Петренко.

Според информациите на истрагата, Кузњецов во периодот 2021-2023 година кога бил на чело на Осмата управа на Генералштабот примил поткуп од претприемач „за извршување одредени дејствија во нивна корист“.

При претресот кај генералот биле пронајдени пари во вкупен износ од над 100 милиони рубљи во различни валути (околу милион долари), златници, колекционерски часовници и луксузни предмети.

На Кузњецев судот му определи мерка притвор.

Медиумите потсетуваат дека во април беше уапсен заменик министерот за одбрана на Русија, Тимур Иванов под сомнение дека примил поткуп, пренесува Спутник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK