Во Индија падна огромен билборд, загинаа 14 лица

bilbord.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 14 лица загинаа, а 75 други се повредени откако врз нив падна билборд поголем од олимписки базен за време на невремето во индискиот финансиски центар Мумбаи, соопштија властите во вторникот.

Видео снимката од понеделникот покажа дека билбордот се тресе од ветрот пред да удри во куќи и бензинска пумпа до прометниот пат во источното предградие Гаткопар. Градот го зафати невреме што го запре патниот сообраќај и летовите на авионите.

Локалните власти соопштија дека најмалку 75 повредени лица се пренесени во болница по несреќата и дека 31 оттогаш се пуштени.

Агенцијата во чија сопственост е билбордот немала дозвола од надлежните да го постави, соопшти локалната власт. Панелот беше околу 1.300 квадратни метри, што е девет пати повеќе од максималната дозволена големина. Агенцијата доби наредба веднаш да ги отстрани сите свои билборди.

„За да не се повторат вакви несреќи, наредена е структурна проверка на сите складишта во Мумбаи за веднаш да се отстранат опасните“, рече Екнат Шинде, шеф на државата Махараштра.

Околу 25 лица се уште се заробени под билбордот, а акцијата за спасување продолжува, успорена од близината на бензинската пумпа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK