–>

Медведев повторно и се заканува на Европа: Не си играјте со авиони, деца

medvedev.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Дмитриј Медведев, ги повика Европејците да не „играат со авиони“, коментирајќи ја изјавата на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која ја нарече одлуката на Холандија и Данска за трансфер на борбените авиони Ф-16 во Украина „добар ден за Украина и Европа“.

Медведев рече дека еден од овие „добри денови“ може да биде последен за Европа, пренесува „Ведомости“.

„Ова е добар ден за Украина и, се разбира, добар ден за Европа“, рече министерката за надворешни работи, Аналена Бербок, за одлуката за испорака на авиони Ф-16. О, не си играјте со авиони во вашиот песок, деца. Еден од следните слични „добри денови“ може да биде последен за Европа“, напиша Медведев на Телеграм.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK