–>

Британија: Руски бомбардер уништен со дрон

unisten-bombarder.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во своите најнови разузнавачки информации, Министерството за одбрана на Обединетото Кралство ги потврди извештаите дека руски бомбардер со долг дострел е уништен од напад на украинско беспилотно летало. Министерството за одбрана на Твитер објави дека во саботата најверојатно е уништен руски бомбардер со среден тип Ту-22М3 во воздухопловна база во Новгородската област, на 650 километри од украинската граница.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека за нападот е одговорен дрон.

„Ако е вистина, тоа додава тежина на оценката дека некои напади со беспилотни летала врз руски воени цели биле извршени од руска територија. Беспилотните летала веројатно нема да имаат дострел да стигнат до Солцки-2 надвор од Русија“, напиша Министерството за одбрана на X, порано познато како Твитер.

Би-би-си: Гордоста на руските воздухопловни сили е уништена

Би-би-си и украинските медиуми јавуваат дека Украина уништи суперсоничен руски авион за време на напад со руски беспилотни летала. Извештаите се засноваат на слики објавени на социјалните мрежи на кои се гледа како гори бомбардер со долг дострел Туполев Ту-22, слики анализирани од Би-би-си.

Запалениот авион се чини дека е јужно од Санкт Петербург, објави Би-би-си користејќи историски сателитски снимки од воздухопловната база. Според Би-би-си, авионот бил лоциран на местото на нападот и бил интензивно користен за лансирање проектили во Украина за време на војната. „Сликите објавени на платформата за социјалните медиуми Телеграм покажуваат како голем пожар го зафати авионот Ту-22 со карактеристичниот конус“, објави Би-би-си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK