Медведев одржа говор, ја објави својата карта на Европа

medvedev-govor.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДмитри Медведев, заменик-шефот на Советот за безбедност на Русија и сојузник на претседателот Владимир Путин, рече дека Украина е дел од Русија и ја отфрли можноста за мировни преговори со актуелното украинско раководство.

Во воинствен говор во јужна Русија, Медведев рече дека Русија ќе продолжи со „специјална воена операција“ додека другата страна не капитулира, додавајќи дека „историските делови од Русија ќе се вратат дома“.

Медведев го одржа својот говор пред мапата на Украина која ја прикажува земјата како скратена територија стисната во Полска, со Русија во целосна контрола на источниот, јужниот и брегот на Црното Море.

„Еден од поранешните украински лидери во одреден момент рече дека Украина не е Русија. Тој концепт мора да исчезне засекогаш. Украина е дефинитивно Русија“, рече Медведев.

Тој ја отфрли можноста за мировни преговори со актуелното украинско раководство предводено од претседателот Володимир Зеленски и рече дека секоја идна украинска влада, доколку сака да преговара, ќе мора да ја препознае новата реалност на теренот.

Териториите на двата брега на Днепар се дел од стратешките и историските граници на Русија, нагласи Медведев.

„Затоа сите обиди насилно да се сменат, да се отсечат живи, се осудени на неуспех“, додаде тој.

Коментирајќи ги односите Исток-Запад, Медведев, кој ги обвинува американските специјални сили и воени советници за водење војна против Русија, рече дека односите меѓу Москва и Вашингтон се полоши отколку за време на кубанската ракетна криза во 1962 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK