Врховниот суд на САД пресуди: Трамп може да учествува на изборите во Колорадо

Трамп-Намерно-ги-мешам-имињата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВрховниот суд на САД денеска пресуди во корист на кандидатот за републиканска претседателска номинација, Доналд Трамп, дозволувајќи му да остане на гласачкото ливче и ја поништи одлуката на сојузната држава Колорадо со која беше дисквалификуван поради неговото наводно учество во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Судиите на Врховниот суд ја соопштија одлуката еден ден пред утрешниот „супер вторник“, кога гласачите во околу 15 сојузни држави одат на внатрепартиски избори, пишува „Вашингтон пост“.

На крајот на минатата година, властите во Колорадо донесоа одлука со која го прогласија Трамп неподобен за функцијата претседател на САД.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK