Украинската армија тврди дека ликвидирала командант на озлогласена руска единица

vjaceslav-subotin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинските одбранбени сили го елиминираа Вјачеслав Субботин, шеф на разузнавачката служба на руската бригада „Еспанола“, соопшти полковникот на вооружените сили на Украина Анатолиј Стефан.

„Успешно демобилизиран: Вјачеслав Субботин, шеф на разузнавачката служба на бригадата „Еспанола“, „Виходној (Викенд)“, се вели во соопштението за печатот. Иван Полиански, таканаречениот „воен командант“ на рускиот пропаганден весник „Русија денес“, изјави дека Субботин бил убиен во неделата, на 3 март.

„Еспанола е руска воена формација формирана од радикални фудбалски навивачи. Баталјонот моментално е предводен од ПМЦ Редут, а некои од борците имаат неонацистички верувања. Во јануари 2024 година, Одбранбената разузнавачка служба на Украина објави дека партијата на Путин Обединета Русија создала сопствена приватна армија, таканаречената ПМЦ Еспанола“, пишува „Ценсор.нет“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK