–>

Лукашенко: Барањата на Полска и Балтичките земји за повлекување на Вагнер од Белорусија се глупави

Aleksandar-Lukasenko-750x500.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека барањата на Полска и балтичките земји за повлекување на руската платеничка група Вагнер од Белорусија се „неосновани и глупави“, објави во четвртокот белоруската државна новинска агенција „БЕЛТА“.

„БЕЛТА“ ја цитираше изјавата на Лукашенко дека противењето на присуството на Вагнер во Белорусија е неоправдано се додека странските трупи се стационирани во Полска и на Балтикот, кои сите се членки на НАТО.

Вагнер, чиј водач Евгениј Пригожин загина во авионска несреќа во Русија минатата недела, премести некои од своите платеници во Белорусија според договорот со посредство на Лукашенко за да се стави крај на краткиот бунт на Вагнер.

Полска и нејзините соседи го гледаат присуството на Вагнер во Белорусија како безбедносна закана, а Варшава како одговор премести дел од сопствените трупи на исток кон границата со Белорусија.

Лукашенко изјави дека Полска и Балтикот немаат право да се жалат на Вагнер во Белорусија се додека имаат дури и еден странски службеник на нивна територија.

Белорусија кон крајот на јули соопшти дека членовите на Вагнер почнале да ги обучуваат своите специјални сили на воен полигон на само неколку километри од границата со Полска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK