–>

Вториот човек на Вагнер, Димитриј Уткин тајно погребан близу Москва

Capture-23.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Вториот човек на руската платеничка група Вагнер беше погребан денес во близина на Москва, откако загина во необјаснета авионска несреќа во која загина и неговиот шеф Евгениј Пригожин.

Дмитриј Уткин (53), кој го даде името на приватната армија „Вагнер“, беше погребан во Митишчи, на периферијата на главниот град, на церемонија опколен од руската воена полиција, според популарниот онлајн канал за вести „Шот“.

Пригожин беше погребан во вторникот на подеднакво дискретна церемонија во неговиот роден град Санкт Петербург.

Пред да помогне во основањето на Вагнер како десна рака на Пригожин, Уткин служел како офицер на специјалните сили во воената разузнавачка служба ГРУ, каде што имал чин потполковник.

На крајот на јуни, „Ројтерс“ објави дека Уткин бил водач на вооружениот конвој на Вагнер кој напредувал кон Москва за да го поддржи барањето на Пригожин военото раководство да поднесе оставка поради неговите неуспеси во она што Москва го нарекува „специјална воена операција“ во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK