Луфтханза ги суспендира летовите до Тел Авив, Аман и Ербил до понеделник

Lufthanza.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролот на германската авиокомпанија Луфтханза изјави дека нејзините летови до и од Тел Авив во Израел, Аман во Јордан и Ербил во курдскиот регион во северен Ирак се суспендирани до понеделник.

По нападот на Иран врз Израел синоќа, портпаролот изјави дека тие „постојано ја следат ситуацијата на Блискиот Исток“.

Летовите до и од Бејрут, главниот град на Либан, и Техеран, главниот град на Иран, ќе останат суспендирани најмалку до 18 април, откако компанијата во петокот соопшти дека нејзините авиони повеќе нема да го користат иранскиот воздушен простор.

Летовите на Луфтханза за Техеран се суспендирани од 6 април.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK