(Видео) Израел дигна борбен авион, армијата објави снимка

Screenshot-2024-04-14-180314.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската војска (ИДФ) објави видео од нејзините борбени авиони како се враќаат во базата по нападот од Иран.

На видеото се гледа како борбениот авион слетува на пистата.

„Гледајте како борбените авиони Ф-35И Адир се враќаат во воздухопловната база Неватим откако успешно го заштитија израелскиот воздушен простор“, го напиша видеото X Network.

Да потсетиме, портпаролот на ИД Даниел Хагари изјави дека израелската противвоздушна одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 ирански ракети лансирани кон Израел.

Хагари рече дека Иран лансираше 170 беспилотни летала кон Израел и ниту еден не влезе во израелскиот воздушен простор, но сите беа соборени надвор од границите на земјата од Израел и неговите сојузници, објави „Тајмс оф Израел“.

Беа лансирани 30 крстаречки ракети, а ниту една не влезе во воздушниот простор на Израел, рече Хагари, додавајќи дека 25 биле соборени од израелските воздухопловни сили.

Според Хагари, Иран истрелал 120 балистички ракети кон Израел, од кои некои ја погодиле воздухопловната база Неватим во јужен Израел.

Тој изјави дека има мали оштетувања на инфраструктурата во базата, но дека таа работи нормално.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK