Лидерите на НАТО на состанок во Вашингтон – во фокус Бајден и Орбан, Зеленски ќе бара повеќе оружје

nato3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛидерите на НАТО денеска ќе се состанат во Вашингтон на самит со цел да покажат цврст став кон Русија и поддршка за Украина, но средбата би можела да се одржи во сенка на борбата на американскиот претседател Џо Бајден за политички опстанок, пишува француската новинска агенција АФП.

81-годишниот лидер ќе се обиде да ги искористи трите празнични свечености по повод 75-годишнината на НАТО за да ги увери сојузниците во неговата способност да владее, додека се зголемуваат повиците за негово откажување од кандидатурата за втор претседателски мандат.

Бајден досега му пркоси на притисокот од некои во неговата партија да се повлече, по катастрофалниот дебатен настап со ривалот Доналд Трамп минатиот месец, во кој се чинеше уморен и збунет, ги поттикна стравувањата дека нема ментална острина и физичка подготвеност да служи нов мандат.

„Нашите сојузници гледаат на американското раководство“, рече Бајден во интервјуто во понеделникот.

„Што мислите, кој друг би можел да се засили и да го направи ова? Го проширив НАТО. Го зајакнав НАТО“, рече.

Финска и Шведска се приклучија на НАТО во 2023 година.

Додека сомнежите се вртат околу Бајден, остатокот од 32-члената Aлијанса нервозно гледа на можното враќање на Трамп во Белата куќа по изборите во ноември.

Во кампањата Трамп се заканува дека ќе го уништи принципот на меѓусебна самоодбрана, кој е во основата на НАТО од неговото основање по Втората светска војна.

Но, не се само Соединетите Американски Држави кои се соочуваат со политички прашања.

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигнува додека расте поддршката за десничарите во земјата, новиот британски премиер Кир Стармер го прави своето прво меѓународно појавување и унгарскиот премиер Виктор Орбан пристигнува по многу критикуваната средба со рускиот лидер Владимир Путин.

Додека се борат со минското поле на американската политика, лидерите на НАТО ќе мора да покажат дека тоа не ги оддалечило од реалноста на бојното поле во Украина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе се појави на самитот очекувајќи да обезбеди дополнителни напредни системи за противвоздушна одбрана Патриот од кои со месеци бара од сојузниците да и помогнат на Украина да ги одбие руските напади.

Ранливоста на неговата земја разурната од војна од проектилите на Москва беше сурово потврдена со нападот во понеделникот врз детската болница во Киев.

„Би сакал да слушнам од нашите партнери поголема цврстина и посилен одговор на ударот што Русија уште еднаш го зададе“, рече Зеленски за време на посетата во Полска пред да замине за Вашингтон.

Ветувањето дека ќе добие повеќе оружје ќе биде најголемата победа за украинскиот лидер додека неговите сили се борат да се одржат две и пол години по руската инвазија.

Без детали, Бајден во понеделникот вети дека тој и сојузниците во НАТО ќе објават „нови мерки за зајакнување на воздушната одбрана на Украина за заштита на нејзините градови и цивили од руски напади“.

Загрижени за пристапот на НАТО кон војната со Русија, САД и Германија ги прекинаа сите разговори за јасна покана до Украина да се приклучи на нивниот сојуз.

Членките на НАТО ќе ветат дека ќе продолжат да ја поддржуваат Украина со брзината што ја правеа досега, од почетокот на руската инвазија, со приближно 40 милијарди евра годишно најмалку уште една година.

Исто така, Алијансата ќе се согласи да преземе од американската војска поголема контрола врз координацијата на испораките на оружје за Украина во обид да помогне да се заштити снабдувањето од какви било промени во Вашингтон.

Во обид да испрати јасна порака дека европските сојузници прават повеќе за зајакнување на одбранбените напори, НАТО ќе објави зголемени трошоци низ Алијансата.

Оваа година, 23 од 32-те членки на Алијансата треба да ја исполнат целта на НАТО за трошење два отсто од бруто домашниот производ на своите воени сили, во споредба со само три земји пред десет години.

Улф Кристерсон, шведскиот премиер, ќе ја претставува својата земја на првиот самит на НАТО откако земјата влезе во Алијансата во март.

Пред патувањето, Кристерсон рече дека Шведска целосно ја поддржува идејата дека иднината на Украина е во НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK