Турција го лансираше во орбитата првиот сателит од домашно производство Турксат 6А

faf.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурција утрово го лансираше во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“.

Ракетата SpaceX Falcon 9 лансираше сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал на Флорида, јавува Анадолија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека лансирањето на тој сателит го означува почетокот на „новата фаза“ за Турција во производството на сателити.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK