Зеленски разочаран од посетата на Моди на Москва во моментот на рускиот напад на детската болница

zelenski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја критикуваше посетата на индискиот премиер Нарендра Моди на Москва во моментот кога руски ракети погодија детска болница во Киев.

Зеленски рече дека посетата е „огромно разочарување и тежок удар за мировните напори“, според Си-Ен-Ен.

Вчера во руските ракетни напади врз Украина загинаа најмалку 41 лице, а 149 беа ранети, соопштија украинските власти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK