Лавров: САД и НАТО скаат да ни кажат дека нема да запрат пред ништо, нашиот потег ќе ги вразуми

lavrov2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина, ја цитира агенцијата РИА изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров рече дека таквиот потег ќе биде продолжение на напорите на Пекинг за решавање на украинската криза.

„Го споделуваме ставот на Кина дека првенствено треба да се справиме со основните причини за конфликтот и да ги заштитиме правните интереси на сите страни, со последователни договори засновани на принципот на еднаква и неделива безбедност“, рече Лавров во интервју за агенцијата.

„Да нагласам уште еднаш, тоа подразбира почитување на реалноста на теренот, која ја одразува волјата на луѓето кои живеат таму“, додаде тој.

Русија постојано повикува на преговори под услов Киев и Западот да ги признаат нејзините територијални придобивки во Украина. Киев ги отфрли тие предлози. Лавров ги критикуваше САД дека и помагаат на Украина, велејќи дека Вашингтон станал „учесник во злосторствата на режимот во Киев“.

Тој исто така рече дека Русија ја смета планираната испорака на борбени авиони со нуклеарно оружје Ф-16 на Украина како „сигнална акција“ на НАТО.

„Тие се обидуваат да ни кажат дека САД и НАТО нема да запрат пред ништо во Украина“, рече Лавров.

„Сепак, се надеваме дека тековните руско-белоруски вежби за употреба на нестратегиско нуклеарно оружје малку ќе ги просветлат нашите противници и ќе ги потсетат на катастрофалните последици од понатамошната нуклеарна ескалација“, додаде тој.

На Блискиот Исток, рече Лавров, САД исто така „го разгоруваат пламенот на конфликтот“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK