–>

Координатор на ОН: Израел е на пат да ја уништи Газа

Координатор-на-ОН-Израел-е-на-пат-да-ја-уништи.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK„Израел е на пат да ја уништи Газа“, предупреди Лин Хестингс, постојана и хуманитарна координаторка на ОН за окупираната палестинска територија.

Таа повика на безусловно и итно ослободување на заложниците кои ги држи Хамас, но повика и на итен и безусловен пристап до Газа за да се достави спасувачка помош. Во интервју за UN News, таа рече дека Израел не треба да го условува второто со првото.

„Израел ја врзува хуманитарната помош за Газа со ослободувањето на заложниците. Повторно, ниту едното не треба да биде условено. И она што го гледаме сега, насоката по која оди Израел, тие сакаат да го уништат Хамас, но нивната тековна траекторија ќе ја уништи Газа“, рече Хестингс.

Таа, исто така, рече дека и покрај извештаите дека Израел повторно ја вклучил водата, персоналот на ОН известил дека таа не тече и дека водата во енклавата ќе ја снема најдоцна до вторник.

„Денес има само доволно вода – и тоа не за сите 2 милиони луѓе – од околу еден литар вода, што е значително под барањата на Светската здравствена организација. Очекуваме дека вода ќе нема повеќе, ако не понеделник, најдоцна до вторник“, рече таа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK