–>

Комерсант: Доставувач се обидел да отруе руски пилоти со торта од 20 килограми и виски

Комерсант-Доставувач-се-обидел-да-отруе-руски-пилоти-со-торта.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДоставувач роден во Украина е обвинет дека се обидел да ги отруе дипломираните студенти на руската воена авијација за време на нивен собир, објави вчера рускиот деловен весник Комерсант, повикувајќи се на анонимни полициски извори.

Околу 80 поранешни студенти на Вишата воена авијациска школа за пилоти во Армавир во јужниот руски регион Краснодар присуствуваа на забава по повод 20 години од дипломирањето. Осомничениот Јегор Семјонов, наводно, донел торта од 20 килограми и неколку чаши виски во ресторанот каде се одржувал собирот, велејќи дека тоа се подароци од поранешен студент кој не можел да дојде на забавата.

Комерсант пишува дека на собирот им биле сомнителни колачот и вискито и дека подароците ги пријавиле во руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), која открила траги од отров и сега се сомневаат дека украинското СБУ го организирал обидот за атентат.

Се вели дека Семјонов е роден во градот Мелитопол во јужна Украина, кој руските сили го зазедоа на почетокот на нивната инвазија и живеел надвор од Москва во последниве години. Градскиот суд во Армавир го прогласи Семјонов за виновен за ситно хулиганство и го осуди на 15 дена затвор. Комерсант не прецизира дали казната е поврзана со наводниот обид за труење.

Семјонов би можел да се соочи со обвиненија за тероризам во врска со обидот за труење по отслужувањето на казната од 15 дена, според полициски извори. Воздухопловното училиште Краснодар, неговите професори и поранешни студенти одбија да коментираат за приказната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK