Кинескиот претседател Си го честита крунисувањето на Чарлс Трети и Камила

dzinping_si_45654645
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска испрати честитка до кралот Чарлс Трети и англиската кралица Камила по повод нивното крунисување.Си изјавил дека Кина е подготвена да ја прошири соработката и културната размена со Велика Британија.

Кинескиот лидер навел дека двете земји треба заеднички да промовираат мир и соработка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK