Киев: Најмалку 480 деца се убиени од почетокот на војната

ukraina_@343242432
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Најмалку 480 деца се убиени од почетокот на војната, соопшти украинското државно обвинителство.

Оттаму додаваат дека од почетокот на руската инвазија на Украина, повредени се 968 деца.

Последните податоци покажуваат дека се евидентирани 86.237 злосторства на агресија и воени злосторства, заедно со 17.123 злосторства против националната безбедност.

Двете кривични дела претставуваат прекршување на Женевската конвенција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK