–>

Канаѓанец продавал отров на луѓе преку Интернет, осомничен е за 88 смртни случаи

1692992708_2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Покрената е истрага за смртта на 88 лица во Велика Британија кои купиле отров преку канадска веб-страница.

Истрагата е покрената откако Канаѓанецот Кенет Лов (57) беше уапсен и обвинет во Онтарио по две точки за советување и помагање самоубиство, пишува Sky News.

Полицијата верува дека Лов го дистрибуирал и продавал отровот преку Интернет за да таргетира поединци склони кон самоповредување. Оттогаш истрагата е проширена.

Сега британската Национална агенција за криминал (NCA) откри дека идентификувала 272 луѓе во Обединетото Кралство кои купиле отров од канадски веб-страници во двете години до април 2023 година. Од тие 272, 88 лица починале, пренесува N1.

Портпаролот на NCA предупреди дека во оваа рана фаза од истрагата, не може да се потврди дека онлајн купувањето предизвикало смртни случаи. Сепак, тој забележува дека секоја смрт се истражува.

Регионалната полиција на Онтарио соопшти дека хемикалијата што се продава преку Интернет е бела, кристална супстанција. Тие рекоа дека може да го намали нивото на кислород, да го отежне дишењето и може да доведе до смрт доколку се консумира во големи количини, пренесува Sky News.

Извештаите велат дека Лов е осомничен дека испратил 1.200 пакети на адреси во 40 земји, а полициските истраги се во тек и во САД, Италија, Австралија и Нов Зеланд.

Лов наскоро треба да се појави пред судот во Онтарио, јавуваат локалните медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK