Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

gaza2-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХамас го отфрли предлогот за договор за ослободување на заложниците и прекин на огнот што го претстави американскиот претседател Џозеф Бајден на крајот на минатиот месец, пишува „Тајмс оф Израел“, повикувајќи се на неименуван израелски функционер.

„Израел преку посредник доби одговор од Хамас. Како одговор, Хамас го отфрли предлогот на претседателот Бајден да ги ослободи заложниците“, рече претставникот.

Тој додаде дека Хамас „ги променил главните параметри на предлогот“.

Одговорот на Хамас и палестинскиот исламски џихад на последниот израелски предлог за прекин на огнот со заложниците, наводно, вклучува амандмани на понудата, имено нова временска рамка за ослободување на заложниците и целосно повлекување на израелските војници од Газа.

Поранешниот израелски преговарач Даниел Леви изјави за „Ал Џезира“ дека Хамас и Исламски џихад се обидуваат да го изменат предлогот, барајќи целосно повлекување на израелските трупи од Појасот Газа.

Тој посочи дека ова барање не е ново, а може да се најде и во резолуцијата на ОН.

Тој нагласи дека „целиот свет го поставува прашањето“ каква обврска преземаат САД како посредник во ова прашање.

Хамас претходно денеска објави дека доставил одговор до катарските и египетските посредници во кој изразил подготвеност да постигне договор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK