–>

Иран: Прстите на сите страни се на чкрапалото

Иран-Прстите-на-сите-страни-се-на-чкрапалото.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИран го предупреди Израел дека сите страни во регионот се подготвени да дејствуваат доколку Израел не ја прекине својата агресија врз Палестинците, објави во неделата полуофицијалната новинска агенција Фарс.

„Ако ционистичката агресија не престане, (мора да се знае) дека прстите на сите страни во регионот се на чкрапалото“, рече министерот за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан.

„Одговорноста за можното отворање на нови фронтови на отпорот во регионот и каква било ескалација на денешната војна е директна одговорност на САД и ционистичкиот режим (Израел), рече Амирабдолахиан.

Во саботата, Амирабдолахиан се состана со лидерот на Хамас Исмаил Ханије во Катар каде што разговараа за смртоносниот напад на Хамас врз Израел „и се согласија да продолжат со соработката“ за да се постигнат целите на групата, се вели во соопштението на Хамас.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси претходно во телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Франција да „помогне да се спречи угнетувањето на Палестинците“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK