–>

Палестинскиот претседател го критикуваше Хамас, во соопштението за печатот не беше спомната милитантната група

Палестинскиот-претседател-го-критикуваше-Хамас-во-соопштението-за-печатот-не.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОфицијалната новинска агенција на палестинските власти, ВАФА, вчера објави изјави на претседателот Махмуд Абас во кои тој го критикува Хамас за неговите постапки, но подоцна без објаснување го отстрани споменувањето на таа милитантна група.

Изјавите, објавени од ВАФА на нивната веб-страница, беа дадени за време на телефонскиот разговор меѓу Абас и венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Двајцата разговараа за израелското бомбардирање на Газа по нападот на Хамас во израелските градови.

Оригиналниот извештај на ВАФА за повикот на Абас ја вклучуваше реченицата: „Претседателот исто така нагласи дека политиките и активностите на Хамас не го претставуваат палестинскиот народ, а политиките, програмите и одлуките на (Организацијата за ослободување на Палестина-ПЛО) го претставуваат палестинскиот народ како нивен единствен легитимен застапник“.

Неколку часа подоцна, изјавата беше поправена на глас: „Претседателот исто така нагласи дека политиките, програмите и одлуките на ПЛО го претставуваат палестинскиот народ како негов единствен легитимен претставник, а не политиките на која било друга организација“. Сè уште не е јасно зошто е отстранета референцата за Хамас. Канцеларијата на Абас или ВАФА веднаш не коментираа, ниту пак Хамас.

Палестинската управа на Абас има ограничена самоуправа на Западниот Брег, окупиран од Израел. Абас долго време се спротивставува на Хамас, кој ја презеде контролата врз Газа во 2007 година и ги собори силите на партијата Фатах лојални на Абас. Пропаднаа повеќегодишните преговори за помирување меѓу ривалите.

Абас ја предводи и ПЛО, групата што ги претставуваше Палестинците во минатите мировни преговори со Израел спонзорирани од САД. За време на разговорот со Мадуро, Абас „го потврди своето отфрлање на убиствата на цивили од двете страни и повика на ослободување на цивилите, затворениците и притворениците“, стои во извештајот на ВАФА.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK