Бајден и Макрон постигнаа договор за користење на замрзнатите руски средства за помош на Украина

Screenshot-2024-06-09-184932.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џозеф Бајден денеска објави дека постигнал договор со францускиот претседател Емануел Макрон за користење на профитот од замрзнатите руски средства за помош на Украина.

Бајден ова го изјави за време на посетата на гробиштата на американските војници во Белу, Франција, каде што присуствуваше на 80-годишнината од истоварувањето на сојузниците во Нормандија и на државната посета на Макрон во претходните денови, пренесува Ројтерс.

„Идејата дека можеме да избегнеме да се вклучиме во големи битки во Европа не е реална. Затоа сојузите што ги имаме се толку важни“, им рече Бајден на новинарите.

Тој потсети дека САД помогнале да се запре Германија во Втората светска војна и истакна дека „Америка се појавува кога е потребно“.

Бајден пристигна во Франција во средата, а во четвртокот одржа говор по повод 80-годишнината од Денот Д, односно слетувањето на сојузниците во Нормандија во 1944 година.

Белата куќа потврди во вторникот дека Бајден ќе учествува на самитот на Г7 во Италија од 13 до 15 јуни и дека ќе разговара со лидерите на земјите од Г7 за користењето на руските средства за помош на Украина.

Од почетокот на војната во Украина, земјите-членки на Европската унија и Г7 замрзнаа околу половина од девизните резерви на Русија, во износ од околу 300 милијарди евра, а околу 200 милијарди се лоцирани во ЕУ, главно на сметки на белгиската компанија која обезбедува финансиски услуги Euroklir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK