Имамот бил жив еден час по падот на хеликоптерот: се обидувал да го спаси претседателот на Иран

raisi-nesrekja-3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕден од патниците на хеликоптерот во кој загина претседателот на Иран, Ебрахим Раиси при падот на леталото во северозападниот дел на Иран, по несреќата бил жив околу еден час по несреќата и се обидувал да повика помош.

Според извештаите на медиумите, имамот Мохамед Али Ал-Хашем од Табриз живеел цел час по несреќата и се обидувал да стапи во контакт со канцеларијата на претседателот Раиси, рече Мохамад Нами.

„Не беа потребни ДНК тестови за да се идентификуваат патниците“, вели Нами.

Во хеликоптерската несреќа загинаа вкупно девет лица, вклучително и екипажот на летот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK