Илхам Алиев е реизбран за претседател на Азербејџан, освои 92,05 отсто од гласовите

Илхам-Алиев-е-реизбран-за-претседател-на-Азербејџан-освои-9205.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Азербејџан Илхам Алиев победи на претседателските избори со повеќе од 90 отсто од гласовите, изјави претседателот на Централната изборна комисија, Мазахир Панахов.

Државната новинска агенција Азертак објави изјава на Панахов, кој рече дека Алиев освоил 92,05 отсто од гласовите, откако беа преброени повеќе од 93 отсто од гласовите.

Официјалните лица соопштија дека излезноста на вчерашните избори била околу 76 отсто.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK