Градоначалникот на Авдиивка: Ситуацијата е многу тешка, напаѓаат голем број руски војници

Градоначалникот-на-Авдиивка-Ситуацијата-е-многу-тешка-напаѓаат-голем-број.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГолем број руски војници го напаѓаат градот Авдиивка во источна Украина од сите правци, а ситуацијата станува се потешка за украинската армија која го брани градот, рече градоначалникот.

Руските сили започнаа операција на источниот фронт во украинскиот индустриски регион Донбас и од октомври се обидуваат да ги прекинат линиите за снабдување и да ги опколат украинските сили вкоренети во Авдиивка.

„Непријателот врши притисок од сите правци. Тие напаѓаат со многубројни сили“, рече градоначалникот на Авдиивка, Виталиј Барабаш на телевизија, опишувајќи ја ситуацијата како „многу тешка и жешка“.

Авдиивка веќе претрпе огромни штети, а градот моментално има само 941 жител од 32.000 луѓе што некогаш живееле таму, рече Барабаш.

Падот на Авдиивка руските власти би го претставиле како тешко извојувана победа пред изборите следниот месец, на кои се очекува реизбор на претседателот Владимир Путин.

Во својот дневен извештај за ситуацијата во Авдиивка, украинската војска соопшти дека киевските трупи ги кочат руските сили.

„Нашите војници цврсто ја држат одбраната, нанесувајќи им значителни загуби на напаѓачите“, посочи тој.

Украинските копнени сили соопштија дека ситуацијата е тензична на истокот на земјата.

„Непријателот се обидува да ја пробие нашата одбрана во областа Часив Јар (во регионот Доњецк), а мали групи напаѓаат ненадејно и локално под заштита на беспилотни летала и артилерија“, велат тие на апликацијата за пораки Телеграм.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK