ИДФ погоди 35 цели низ Газа, командантот на групата Хамас загина во борбите

б.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека нејзините воздушни сили погодиле 35 цели низ Појасот Газа, додека групата Хамас соопшти дека еден од нивните команданти, Мухамед Џабер Абдо, бил убиен на Западниот Брег во битка со ИД.

Меѓу целите што ги погоди ИДФ беа складишта за оружје на Хамас, места за лансирање ракети, снајперски позиции и „ќелии на терористички оперативци“, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во исто време Хамас објави дека еден од командантите на таа милитантна група е убиен во битка со ИДФ заедно со тројца оперативци во село во близина на градот Рамала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK