ИДФ: Петмина израелски војници загинаа, седум се ранети во „пријателски оган“

фф-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПетмина израелски војници беа убиени, а седум други беа ранети, од кои тројца потешко, вчера во Џабалија во северниот дел на Газа, кога израелски тенк испука гранати врз нив, по погрешни проценки дека се работи за непријателски сили, соопшти израелската армија.

Според прелиминарната истрага на ИДФ, тенк кој дејствувал заедно со падобранци во кампот Џабалија истрелал две гранати врз зграда во која биле сместени војници во 19 часот по локално време, пишува Тајмс оф Израел.

Тенковите сили пристигнаа во областа во раните утрински часови во средата, а неколку часа подоцна, падобранци пристигнаа во областа и зазедоа позиции во зградата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK