Девојка докторирала на Универзитетот во Аризона на 17-годишна возраст

gg-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканската тинејџерка од Чикаго, Дороти Џин Тилман Сектер, докторирала на Универзитетот во Аризона минатата година на 17-годишна возраст, додека на факултет се запишала на десет години.

„Минатиот декември таа успешно ја одбрани својата докторска дисертација и стана најмладата личност со докторат во областа на интегрираното здравје во однесувањето на Универзитетот во Аризона“, изјави професорката Лесли Менсон за ABC.

Тилман, позната како „Генијалката Дороти“, е внука на поранешната градска советничка во Чикаго, Дороти Тилман.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK