Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност, изјави вицепремиерот

т-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСловачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност откако вчера беше застрелан повеќекратно во обид за атентат, изјави вицепремиерот.

Томаш Тараба за Би-Би-Си изјави дека операцијата на Фицо поминала „добро“ и дека на крајот се очекува да преживее.

Претходно министерот за одбрана изјави дека Фицо „се бори за живот“ откако беше тешко повреден во нападот во градот Хандлова.

Осомничениот е уапсен на местото на престрелката.

Министерот за внатрешни работи, Матус Сутај Естока, го опиша како политички мотивиран обид за атентат.

По пукањето, Фицо итно бил пренесен во болница и поминал неколку часа на операција „борејќи се за својот живот“, рече министерот за одбрана Роберт Калинак, кој зборуваше на прес-конференција пред болницата во која Фицо се лекуваше.

Оттогаш нема официјално ажурирање за состојбата на премиерот, но неговиот заменик изјави за Би-Би-Си дека г-дин Фицо „во моментов не е во животна опасност“.

„Колку што знам, операцијата помина добро и претпоставувам дека на крајот ќе преживее“, изјави Тараба.

Тараба додаде дека премиерот бил застрелан „од непосредна близина“ и дека „еден куршум поминал низ стомакот, а другиот го погодил зглобот“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK