–>

Хуманитарните агенции изгубија контакт со своите работници во Газа

Хуманитарните-агенции-изгубија-контакт-со-своите-работници-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХуманитарните агенции изгубија контакт со своите работници во Појасот Газа, бидејќи комуникацијата и интернетот повторно беа прекинати во палестинската енклава, поради конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) соопшти дека изгубила контакт со „огромното мнозинство“ нејзини тимови во Појасот Газа, а палестинската Црвена полумесечина, исто така, соопшти дека не е во можност да оствари контакт со хуманитарните работници во областа.

Сите комуникации и интернетот во Појасот Газа се во прекин, соопшти вчера палестинскиот телекомуникациски оператор „Палтел“, наведувајќи дека главната мрежа, која била обновена, повторно била прекината од израелска страна.

Интернет-услугите и комуникациите во Појасот Газа беа прекинати на 1 ноември, но и неколку пати порано од 7 октомври, кога почна конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK