–>

Израел тврди дека градот Газа е целосно опколен

Израел-тврди-дека-градот-Газа-е-целосно-опколен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските одбранбени сили (ИДФ) целосно го опколија градот Газа и стигнаа до морето, со што појасот Газа практично е поделен на север и југ, изјави на брифинг портпаролот на армијата, бригадниот генерал Даниел Хагари.

Се додава дека во операцијата се „ликвидирани голем број терористи“.

ИДФ, исто така, вели дека во текот на изминатиот ден нивните воени авиони нападнале „околу 450 цели, вклучувајќи воени објекти, набљудувачки и противтенковски пунктови.

Израел во неделата соопшти дека го опколил градот Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK