–>

Двајца израелски полицајци избодени со нож во Ерусалим, напаѓачот убиен

Двајца-израелски-полицајци-избодени-со-нож-во-Ерусалим-напаѓачот-убиен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвајца гранични израелски полицајци се ранети утрово во напад со нож во близина на Иродовата порта во Ерусалим, потврди израелската полиција. Еден полицаец е тешко повреден, а другиот полесно. Според извештаите, нападот се случил во близина на израелска полициска станица во главниот град, пишува „Џерусалим пост“.

Напаѓачот бил убиен од полицајци кои реагирале на местото на нападот. Болничарите им укажале помош на двајцата повредени полицајци, пред итно да бидат пренесени во Универзитетскиот медицински центар во Ерусалим на понатамошно лекување. Полициските службеници почнале да собираат докази на местото на настанот и да ја проверуваат областа за да ја отфрлат можноста за други соучесници во нападот.

На местото на нападот отишол и началникот на полицијата Коби Шабтаи.

„Кога пристигнав на местото на настанот, минувачите рекоа дека терористот е неутрализиран“, изјави Елад Ревансери, волонтер на организацијата Обединети Хацалах.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK